Závlahy záhrad Závlahy parkov Závlahy ihrísk Mikrozávlahy
 
 HLAVNÉ MENU
 » Home
 » O závlahe
 » Všeobecné zásady
 » Príprava na realizáciu
 » Realizácia a postup prác
 » Časté chyby
 » Objednávka projektu
 » Kontaktné údaje

 NAŠE WEB STRÁNKY

Pekná záhrada = radosť zo záhrady

Komplxná ponuka služieb pre vašu záhradu


AQUAGARDEN

Internetový obchod
Široký sortiment pre záhradné jazierka a záhradu


ČASTÉ CHYBY


Počas našej praxe sme sa stretli s nespočetnými závlahami urobenými neskúsenými firmami, ktoré majiteľom prinášali viac starostí ako úžitku a nakoniec aj tak museli byť urobené nanovo.
Tých šikovnejších, ktorí by si chceli urobiť závlahu svojpomocne, ale aj začínajúce inštalačné firmy chceme upozorniť na niektoré časté chyby, ktoré sme museli riešiť. “Lacná závlaha“ nakoniec nebola vôbec lacná a potvrdila sa stará pravda „Nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci“.

 • V sekciách je veľa postrekovačov, nemajú požadovaný dostrek a nezavlažujú celú plochu.
  Každý zdroj vody má svoju výdatnosť. Podľa toho navrhujeme čerpadlo a k jeho výkonu môžeme navrhnúť zodpovedajúci počet postrekovačov.
 • Nedostatočne nadimenzované potrubie. Postrekovače nemajú požadovaný dostrek.
  Čím menší prierez potrubia, tým vyššie tlakové straty v potrubí. Od ½“ prívodného potrubia nemôžeme očakávať žiadne „zázraky“. Aj s takýmto „nápadom“ sme sa už stretli.

  Pre hlavné rozvody navrhujeme 32, resp. 40 mm potrubie. Pre väčšie závlahové systémy potom 50 až 63 mm potrubie.

 • Postrekovače nemajú potrebné prekrytie. Nestačí navrhnúť postrekovače tak, že sa „dotýkajú“ len dostrekom. Postrekovače navrhujeme tak, že sa postrekmi navzájom prekrývajú, teda že každý postrekovač dostrekne až k tomu susednému. Pozri rozmiestnenie postrekovačov v časti „Všeobecné zásady pre návrh závlahy“.
 • Na hlavnom prívodnom potrubí chýba filter pevných častíc, prípadne je veľmi malý. Filter navrhujeme aj pri závlahe napojenej na verejný vodovod. Hoci je voda vo vodovode čistá, po odstávkach vody sa do systému môžu dostať mechanické nečistoty. Pri čerpaní vody zo studne je nutné na potrubie osadiť filter s dostatočne veľkou filtračnou plochou a jemnosťou 100, resp. 120 mesh.
 • Pripojenie elektromagnetických ventilov nie je vodotesné. Spojenie prívodných elektrických káblov a elektromagnetických ventilov je treba urobiť pomocou vodotesných konektorov. Izolačná páska nestačí.
Design & Code © 2010 RW Orava